Skip to content

34 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block161
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,623
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
51%
Improvement Value:$238,900
49%
Total Assessment$491,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+2.0%
2024$11,309+2.5%
2023$11,033-1.6%
2022$11,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8926, Page 876Recorded8/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920