Skip to content

123 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 3, 2015

Property Information

Block19
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$278,200
59%
Total Assessment$468,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,984+2.0%
2024$10,764+2.5%
2023$10,502-1.6%
2022$10,675-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 704Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 8119, Page 329Recorded2/3/2007

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8023, Page 4Recorded10/12/2006

Property Sale

Sale
$300,100

From:

To:

DeedBook 7966, Page 10Recorded8/7/2006

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 7343, Page 193Recorded8/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900