Skip to content

631 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block165
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SB&F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$326,100
62%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,342+2.0%
2024$12,095+2.5%
2023$11,800-1.6%
2022$11,995-17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978