Skip to content

625 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block165
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$299,000
60%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,457+2.1%
2024$11,222+2.6%
2023$10,943-1.7%
2022$11,127-17.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,822

From:

To:

DeedBook 8394, Page 253NU CodeFamily (1)Recorded12/10/2007

Property Built

Built

Year Built: 1978