Skip to content

613 Sussex StHarrison, NJ 07029

Built 1978

Last Sale Price
$363,011
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block165
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$322,600
62%
Total Assessment$522,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+2.0%
2024$12,015+2.5%
2023$11,722-1.6%
2022$11,915-16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$363,011

Property Built

Built

Year Built: 1978