Skip to content

228 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block16
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S B&F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
39%
Improvement Value:$300,700
61%
Total Assessment$490,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,512+2.0%
2024$11,281+2.5%
2023$11,006-1.6%
2022$11,188-17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,320DeedBook 9968, Page 29Recorded3/3/2026

Property Built

Built

Year Built: 1900