Skip to content

17 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block2
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
41%
Improvement Value:$275,200
59%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,031+2.0%
2024$10,810+2.5%
2023$10,547-1.6%
2022$10,721+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9798, Page 632Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9553, Page 347Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 277, Page 24Recorded5/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900