Skip to content

304 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 1867
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block18
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF 2FAM&STORE
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,751
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$265,000
57%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,909+2.0%
2024$10,690+2.5%
2023$10,430-1.6%
2022$10,602-15.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 600Recorded11/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1867