Skip to content

712-714 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block194
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF&C GARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,523
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,500
62%
Improvement Value:$192,900
38%
Total Assessment$507,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,904+2.0%
2024$11,665+2.5%
2023$11,381-1.6%
2022$11,569-16.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9394, Page 98Recorded4/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920