Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
739-741 Harrison AveHarrison, NJ 07029
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2021
Property Information
Block197
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage11,142
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$400,000
36%
Improvement Value:$705,600
64%
Total Assessment$1,105,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $25,937 | +2.0% |
| 2024 | $25,418 | +2.5% |
| 2023 | $24,799 | -1.6% |
| 2022 | $25,208 | +0.3% |
Property History
No events match the selected filters.