Skip to content

749 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block197
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$287,000
59%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+2.0%
2024$11,196+2.5%
2023$10,923-1.6%
2022$11,104+20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0