Skip to content

109 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block21
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$346,000
65%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,575+2.0%
2024$12,323+2.5%
2023$12,022-1.6%
2022$12,221-24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000
Sq Ft2,508DeedBook 9929, Page 688Recorded9/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1988