Skip to content

404 Rodgers Blvd NHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block22
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
52%
Improvement Value:$185,400
48%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041+2.0%
2024$8,860+2.5%
2023$8,645-1.6%
2022$8,787-13.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9012, Page 267Recorded12/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900