Skip to content

406 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block28
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
38%
Improvement Value:$320,500
62%
Total Assessment$520,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,211+2.0%
2024$11,966+4.1%
2023$11,495-1.6%
2022$11,685-5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965