Skip to content

407 Rodgers Blvd NHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block28
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
30%
Improvement Value:$456,100
70%
Total Assessment$656,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,392+2.0%
2024$15,084+2.5%
2023$14,716-1.6%
2022$14,959-22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8901, Page 666Recorded4/5/2013

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 8832, Page 809Recorded2/10/2012

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8504, Page 38Recorded5/7/2008