Skip to content

418 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block29
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
46%
Improvement Value:$274,800
54%
Total Assessment$510,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+2.0%
2024$11,743+2.5%
2023$11,457-1.6%
2022$11,646+42.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900