Skip to content

323 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block19
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$232,100
55%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+2.0%
2024$9,704+2.5%
2023$9,468-1.6%
2022$9,624+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8682, Page 892Recorded8/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1900