Skip to content

424 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block30
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$205,500
51%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+2.0%
2024$9,322+2.5%
2023$9,095-1.6%
2022$9,245+19.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900