Skip to content

412 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block31
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$239,600
55%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+2.0%
2024$10,106+13.8%
2023$8,885-1.6%
2022$9,031+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9595, Page 703Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900