Skip to content

414 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block31
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$274,700
58%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,136+2.0%
2024$10,913+2.5%
2023$10,648-1.6%
2022$10,823-6.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900