Skip to content

14-16 Patterson StHarrison, NJ 07029

Built 1950

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block33
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,446
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
51%
Improvement Value:$328,500
49%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,777+2.0%
2024$15,461+2.5%
2023$15,084-1.6%
2022$15,333-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950