Skip to content

18 Patterson StHarrison, NJ 07029

Built 1945

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block33
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
58%
Improvement Value:$144,500
42%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+2.0%
2024$7,851+2.5%
2023$7,660-1.6%
2022$7,786+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945