Skip to content

309 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 2000

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block36
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3SB&F TWO FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
35%
Improvement Value:$374,200
65%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+2.0%
2024$13,201+2.5%
2023$12,879-1.6%
2022$13,092-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000