Skip to content

303 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1976

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 28, 2020

Property Information

Block36
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
35%
Improvement Value:$373,200
65%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,447+2.0%
2024$13,178+2.5%
2023$12,857-1.6%
2022$13,069-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 9485, Page 183Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 8654, Page 322Recorded3/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1976