Skip to content

400 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block39
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$345,300
63%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,793+2.0%
2024$12,536+2.5%
2023$12,231-1.6%
2022$12,433-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9897, Page 568Recorded5/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900