Skip to content

407 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 2009

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block39
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
33%
Improvement Value:$426,400
67%
Total Assessment$636,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,930+2.0%
2024$14,631+2.5%
2023$14,274-1.6%
2022$14,510-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 8698, Page 761Recorded11/13/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

DeedBook 8273, Page 271Recorded7/20/2007

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7526, Page 337

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7213, Page 202Recorded2/10/2004