Skip to content

26 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 2015

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block3
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
34%
Improvement Value:$375,600
66%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,386+2.0%
2024$13,118+2.5%
2023$12,799-1.6%
2022$13,010-12.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9001, Page 374Recorded10/21/2014

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook 8927, Page 664Recorded8/22/2013