Skip to content

13 Patterson StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block42
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$206,000
51%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+2.0%
2024$9,334+2.5%
2023$9,107-1.6%
2022$9,257+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8887, Page 29Recorded12/28/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900