Skip to content

222 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
50%
Improvement Value:$203,200
50%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,459+2.0%
2024$9,270+2.5%
2023$9,044-1.6%
2022$9,193+24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 809Recorded11/4/2013

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

DeedBook 7291, Page 99Recorded5/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900