Skip to content

736 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 2005

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block46
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
36%
Improvement Value:$412,100
64%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+2.0%
2024$14,762+2.5%
2023$14,402-1.6%
2022$14,640-10.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 7445, Page 164Recorded1/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$525,500

From:

To:

DeedBook 7186, Page 170Recorded12/26/2003