Skip to content

511 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block47
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
42%
Improvement Value:$317,200
58%
Total Assessment$547,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+2.0%
2024$12,580+2.5%
2023$12,274-1.6%
2022$12,476-10.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965