Skip to content

509 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block47
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,915
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
47%
Improvement Value:$264,600
53%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+2.0%
2024$11,371+2.5%
2023$11,094-1.6%
2022$11,277+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

DeedBook 9080, Page 936Recorded11/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900