Skip to content

513 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block47
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
59%
Improvement Value:$157,900
41%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+2.0%
2024$8,918+2.5%
2023$8,701-1.6%
2022$8,844+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7154, Page 37Recorded10/18/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900