Skip to content

738 William StHarrison, NJ 07029

Built 1984

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block47
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 SB&F 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
43%
Improvement Value:$308,300
57%
Total Assessment$538,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+2.0%
2024$12,376+2.5%
2023$12,074-1.6%
2022$12,273-14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 9466, Page 8Recorded1/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984