Skip to content

128 Bergen StHarrison, NJ 07029

Built 1971

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 9, 2017

Property Information

Block89
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$351,000
58%
Total Assessment$601,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,099+2.0%
2024$13,817+2.5%
2023$13,480-1.6%
2022$13,703+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9188, Page 33Recorded3/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971