Skip to content

323 Essex StHarrison, NJ 07029

Built 1980

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block119
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB&F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
43%
Improvement Value:$331,400
57%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,640+2.0%
2024$13,366+2.5%
2023$13,041-1.6%
2022$13,256-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8559, Page 200Recorded7/9/2008

Property Built

Built

Year Built: 1980