Skip to content

138 Grant AveHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block9
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF&B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
38%
Improvement Value:$296,700
62%
Total Assessment$476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,183+2.0%
2024$10,959+2.5%
2023$10,692-1.6%
2022$10,869-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft1,767DeedBook 9803, Page 560Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7005, Page 135Recorded1/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1960