Skip to content

130 Grant AveHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block9
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF&B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,957
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
38%
Improvement Value:$297,700
62%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+2.0%
2024$10,982+2.5%
2023$10,715-1.6%
2022$10,892-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960