Skip to content

305 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$529,500
Last Sale Date
Jul 26, 2010

Property Information

Block10001
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
67%
Improvement Value:$335,000
34%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,500
DeedBook 8745, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1900