Skip to content

301 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block10001
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
65%
Improvement Value:$355,000
35%
Total Assessment$1,020,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,777-0.6%
2024$22,919+15.3%
2023$19,878-0.4%
2022$19,953+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984