Skip to content

311 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1983

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block10001
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
53%
Improvement Value:$596,700
47%
Total Assessment$1,261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,174+5.5%
2024$26,712+40.1%
2023$19,068-0.4%
2022$19,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000
DeedBook 9794, Page 837Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8833, Page 941

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7847, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1983