Skip to content

294 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1910

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 26, 2001

Property Information

Block10001
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
53%
Improvement Value:$543,800
47%
Total Assessment$1,151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,720-0.6%
2024$25,881+40.1%
2023$18,475-0.4%
2022$18,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5821, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1910