Skip to content

304 Pavonia Ave(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block10001
Lot43
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$865,100
90%
Total Assessment$965,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,551-0.6%
2024$21,686+40.1%
2023$15,480-0.4%
2022$15,538+43.0%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft1,456DeedBook 9417, Page 340Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 9047, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900