Skip to content

318.5 Pavonia AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1877

Owner
---
Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block10001
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$444,600
52%
Improvement Value:$405,400
48%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+28.9%
2023$14,816-0.4%
2022$14,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,320,000
Sq Ft1,224DeedBook 9952, Page 492Recorded12/24/2025

Property Sale

Sale
$836,000

From:

To:

DeedBook 9150, Page 417Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 8592, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1877