Skip to content

46 W. Hamilton Pl.Jersey City, NJ 07302

Built 1865

Last Sale Price
$1,070,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block10002
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,100
50%
Improvement Value:$593,300
50%
Total Assessment$1,178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,314-0.6%
2024$26,479+40.1%
2023$18,902-0.4%
2022$18,972+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,070,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 361Recorded9/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1865