Skip to content

317 Fourth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block11101
Lot12
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,916
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$900,000
90%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-9.3%
2022$17,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft1,916DeedBook 9548, Page 952Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 9085, Page 750Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 8349, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1860