Skip to content

42 W. Hamilton Pl.Jersey City, NJ 07302

Built 1865

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block10002
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,400
51%
Improvement Value:$572,400
49%
Total Assessment$1,165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,032-0.6%
2024$26,196+40.1%
2023$18,699-0.4%
2022$18,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

DeedBook 9097, Page 215Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4500, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1865