Skip to content

168 Coles St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block10002
Lot24
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0600
Description3S-B-13U-O1-H-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$256,300
72%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,956-0.6%
2024$8,006+40.1%
2023$5,715-0.4%
2022$5,736+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9351, Page 858Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7165, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1890