Skip to content

287 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 16, 2004

Property Information

Block11202
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH-R
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,025
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
72%
Improvement Value:$275,100
28%
Total Assessment$995,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,220-3.1%
2024$22,919+19.1%
2023$19,248-0.4%
2022$19,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7257, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1905