Skip to content

143 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block10008
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,100
56%
Improvement Value:$434,400
44%
Total Assessment$987,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,051-0.6%
2024$22,189+40.1%
2023$15,840-0.4%
2022$15,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 7129, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1905